Povinné ručení

Nejlevnější nabídky pojištění povinného ručení 2024

 • Kalkulačka povinného ručení
 • Rychlé online sjednání
 • Povinné ručení na míru

Nejširší srovnání povinného ručení na trhu

7000

pojištěných klientů týdně

98%

spokojenost našich zákazníků

Povinné ručení patří mezi zákonem povinné pojištění. Vztahuje se na každého provozovatele motorového vozidla, které je určené k provozu na veřejné komunikaci. Mnoho lidí ale nemá ve všem jasno.

Vzhledem k tomu, že je pojištění nutné, tak se lidé často snaží nalézt různé způsoby, jak zaplatit co nejméně. Je ale důležité vědět, že s nižším povinným ručením se pojí i mnoho nevýhod.

Co je povinné ručení?

Povinné pojištění vozidel je druh pojištění, které je v České republice vyžadováno zákonem. Poskytuje finanční ochranu osobám, které mohou být v případě nehody zraněny nebo usmrceny vozidlem.

Povinné pojištění vozidel obvykle pokrývá náklady na lékařské ošetření, rehabilitaci a odškodnění za zranění, škodu na majetku a další v důsledku dopravní nehody způsobené pojištěným řidičem.

Jeho účelem je chránit poškozené a zajistit jim nezbytnou finanční podporu při zotavování ze zranění. Vztahuje se také na škody na majetku způsobené pojištěným vozidlem.

Konkrétní požadavky, limity krytí a předpisy týkající se povinného pojištění vozidel se v jednotlivých zemích liší. Pro majitele vozidel je důležité tyto požadavky dodržovat a mít platné pojištění, aby mohli svá vozidla legálně provozovat na veřejných komunikacích.

4 kroky k levnějšímu pojištění

Pokud se člověk snaží najít co nejlevnější povinné ručení, tak mu k tomu výborně poslouží tzv. kalkulačka povinného ručení. Jedná se o nástroj, který člověku usnadní a urychlí proces sjednávání.

Jaké jsou 4 kroky, které by měl každý podniknout, pokud chce sehnat to nejlevnější povinné ručení?

 1. Nezávazně si v kalkulátoru spočítat, kolik stojí povinné ručení u vlastního vozidla
 2. Nabídky porovnat se svým stávajícím povinným ručením nebo vybrat tu nejlepší
 3. Sjednat si povinné ručení, obratem získat doklady a uhradit pojistné
 4. Užívat si řízení vozidla a bez starosti a poznávat svět

I když se z povinného ručení hradí škody způsobené druhé osobě, tak ale i přes to je dobré vyvarovat se nehodám a jezdit bezpečně.

Průvodce sjednáním pojištění

Průvodce vysvětluje základní kroky, které člověk podstoupí při použití kalkulátoru pojištění a při sjednání pojištění.

Kalkulace ceny pojištěníKalkulace se využije ke srovnání nabídek cen povinného ručení českých pojišťoven. Pro kalkulaci a srovnání cen povinného ručení je nutné zadat vstupní parametry o sobě a vozidle, které chce člověk pojistit, k tomu bude potřebovat také velký technický průkaz (a zelenou kartu ze svého dosavadního pojištění).
Výběr z nabídky cen pojištění     Po vyplnění kalkulátoru se zobrazí jednotlivé nabídky cen povinného ručení všech dostupných pojišťoven, včetně různých dodatečných připojištění. Vybere se pojištění, které je nejvhodnější a nejvíce člověka oslovilo.
Vyplnění osobních údajů a údajů o vozidle           V dalším kroku člověk vyplní údaje o sobě a pojišťovaném vozidle do jednotlivých políček.
Rekapitulace a návrh pojištěníPo zadání všech údajů a kontrole jejich správnosti, se přehledně zrekapituluje návrh smlouvy povinného ručení včetně pojistných podmínek a jiných smluvních ujednání.
Dočasná zelená karta a pojistná smlouvaNásledně člověk obdrží na zadaný email zprávu, která potvrzuje přijetí jeho objednávky povinného ručení. Zpráva bude obsahovat údaje pro zaplacení pojistného, a informace o dalším postupu a doručení všech nezbytných dokladů (především zelené karty). Přesný postup se může mírně lišit podle zvyklostí a požadavků jednotlivých pojišťoven, proto bude detailně popsán v zaslaném emailu.
Doručení originálních dokladůV následujících dnech pojistník obdrží originály všech dokladů poštou na zadanou adresu.

Co když nemám povinné ručení?

Pokud člověk nemá sjednané povinné pojištění odpovědnosti, může v závislosti na jurisdikci a konkrétních okolnostech čelit právním a finančním důsledkům. Některé možné důsledky zahrnují:

 1. Právní sankce: Pokud bude člověk přistižen při řízení bez příslušného pojištění, hrozí mu právní sankce, jako jsou pokuty, pozastavení nebo odebrání řidičského průkazu, zabavení vozidla nebo v některých případech dokonce odnětí svobody.
 2. Občanskoprávní odpovědnost: Pokud někdo způsobí dopravní nehodu, aniž by měl sjednané povinné ručení, bude osobně zodpovědný za veškeré škody nebo zranění, které způsobí. To znamená, že může být povinen uhradit náklady na léčbu, škody na majetku a další náklady z vlastní kapsy.
 3. Omezená právní ochrana: Bez povinného ručení nemusí mít člověk přístup k právní ochraně poskytované pojišťovnami, jako je právní zastoupení nebo úhrada nákladů na právní zastoupení v případě soudního sporu.
 4. Obtížné získání pojištění: Pokud bude někdo přistižen při řízení bez povinného ručení, může být obtížné nebo nákladné zajistit si pojištění v budoucnu. Pojišťovny ho mohou považovat za rizikového řidiče a účtovat vyšší pojistné nebo odmítnout pojistit úplně.

Aby se člověk vyhnul těmto možným následkům a zajistil si finanční ochranu v případě nehody, je nezbytné znát a dodržovat zákonné požadavky na povinné pojištění odpovědnosti.

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Hlavní rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním spočívá v rozsahu pojistného krytí, které poskytují, a v okolnostech, za kterých jsou povinná nebo doporučená.

Havarijní pojištění je druh dobrovolného pojištění, které poskytuje pojistnou ochranu pojistníkovi pro případ nehody. Je určeno k ochraně jednotlivců před neočekávanými, nepředvídanými nehodami, které mohou nastat během řízení vozidla.

Toto pojištění si jednotlivci obvykle sjednávají dobrovolně jako prostředek ke zmírnění finančních dopadů nehod na ně samotné nebo jejich rodiny. I motorkáři by měli hledat kromě nejlevnějšího povinného ručení na motorku havarijní pojištění. Nehody na motorce jsou totiž častější.

Povinné pojištění odpovědnosti je v České republice povinné a vztahuje se na odpovědnost za škodu způsobenou pojištěným při řízení vozidla. Havarijní pojištění je dobrovolné a vztahuje se na škodu, kterou způsobil pojistník sám sobě při řízení vozidla.

© 2024 abcpojisteni.cz | Nakódoval Leoš Lang