Povinné ručení

Nejlevnější nabídky povinného ručení 2024

  • Kalkulačka povinného ručení
  • Rychlé online sjednání
  • Povinné ručení na míru

Nejširší srovnání povinného ručení na trhu

7000

pojištěných klientů týdně

98%

spokojenost našich zákazníků

Produkt, s kterým se každý člověk vlastnící motorové vozidlo již setkal. Každá pojišťovna se snaží nalákat ke koupi svého povinné ručení co možná největší počet klientů.

Jejich strategie jsou různé. Od často se upravující ceny, až po různé balíčky připojištění, ať už za peníze nebo zdarma. Orientace na českém trhu není nijak jednoduchá.

Shrnutí článku

Povinné ručení je zákonem stanovené pojištění, které kryje škody způsobené třetím osobám při dopravní nehodě.

Cena povinného ručení je ovlivněna řadou faktorů, jako je typ vozidla, řidič, místo provozu a rozsah pojistného krytí.

Při výběru povinného ručení je důležité porovnat nabídky různých pojišťoven a zvážit své individuální potřeby.

Existují i speciální varianty povinného ručení, jako je krátkodobé pojištění nebo pojištění pro specifická vozidla.

Mezi hlavní pojišťovny nabízející povinné ručení patří Allianz, Generali Česká pojišťovna, Kooperativa, ČSOB, ČPP, PVZP a Direct pojišťovna, každá s vlastními výhodami a produkty.

Co je to povinné ručení?

Povinné ručení, oficiálně nazývané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je v České republice zákonem stanovené pojištění, které musí mít sjednané každý vlastník motorového vozidla, které je provozováno na pozemních komunikacích. Toto pojištění poskytuje ochranu před finančními následky škod, které člověk způsobí svým vozidlem třetím osobám při dopravní nehodě.

Sjednání povinného ručení

Povinné ručení lze sjednat online. Zájemce tak může zhodnotit nabídky trhu a porovnat se svou dosavadní pojistkou. 86 % řidičů platí za povinné ručení více, než by museli.

86 % řidičů přeplácí své povinné ručení

sleva za online sjednání

rychlé vyřízení z domova

Spočítat povinné ručení

Co se stane, když člověk jezdí bez povinného ručení?

Nyní, když je objasněno, co je to povinné ručení a jaký má význam, je dobré se podívat na druhou stranu mince. Co se stane, pokud se člověk rozhodne řídit bez tohoto pojištění? Nedodržení této zákonné povinnosti s sebou nese závažné následky a může majitele vozu dostat do pořádné bryndy.

  • Vysoké pokuty: Majitel vozu může dostat pokutu až 40 000 Kč.
  • Zápis bodů: Na řidičský průkaz majitele může být zapsáno až 6 trestných bodů.
  • Zabavení vozidla: V krajním případě může být vozidlo zcela zabaveno.
  • Úhrada škody z vlastní kapsy: V případě nehody bude muset člověk všechny škody hradit sám.

Jízda bez povinného ručení je hazard, který se zkrátka nevyplácí. Kromě vysokých pokut a trestných bodů člověk riskuje zabavení vozidla a především finanční katastrofu v případě nehody.

Porovnání povinného ručení 2024

Chce-li člověk najít povinné ručení, které nabízí nejen skvělou cenu, ale i nějaké ty bonusy navíc, tak se může zdát, že je to nadlidský úkol. Není snadné se zorientovat v záplavě nabídek různých pojišťoven. Nejlepší je svěřit se do rukou odborníka, který pomůže najít to pravé pojištění přímo na míru. Nebo také využít některou z mnoha kalkulaček povinného ručení.

1

do 1 000 ccm

průměrná cena – 2 551 Kč
nejlevnější pojištění – 1 080 Kč
běžná cena – 1 744 Kč

2

do 1 350 ccm

průměrná cena – 3 071 Kč
nejlevnější pojištění – 1 590 Kč
běžná cena – 2 150 Kč

3

do 1 850 ccm

průměrná cena – 4 301 Kč
nejlevnější pojištění – 1 641 Kč
běžná cena – 3 100 Kč

4

do 2 500 ccm

průměrná cena – 4 560 Kč
nejlevnější pojištění – 2 641 Kč
běžná cena – 4 400 Kč

5

nad 2 500 ccm

průměrná cena – 5 345 Kč
nejlevnější pojištění – 2 842 Kč
běžná cena – 6 500 Kč

Povinné ručení od UNIQA

UNIQA pojišťovna nabízí několik variant povinného ručení s různými limity plnění, které si zákazníci mohou přizpůsobit svým potřebám a finančním možnostem.

UNIQA povinné ručení je dobrou volbou pro řidiče, kteří hledají komplexní ochranu a nadstandardní služby za rozumnou cenu. Díky možnosti přizpůsobení pojištění svým potřebám a široké škále doplňkových pojištění si každý řidič najde variantu, která mu bude nejlépe vyhovovat.

Povinné ručení od Allianz

Allianz nabízí povinné ručení v rámci čtyř balíčků autopojištění, které kombinují povinné ručení s havarijním pojištěním a dalšími doplňkovými službami. Každý balíček nabízí jinou úroveň krytí a služeb, takže si člověk může vybrat ten, který nejlépe vyhovuje jeho potřebám a rozpočtu.

Allianz nabízí možnost spravovat své pojištění online, včetně hlášení pojistné události. Má však také rozsáhlou síť poboček a servisních partnerů po celé České republice.

Povinné ručení od Generali České pojišťovny

Generali Česká pojišťovna nabízí povinné ručení, které se snaží přizpůsobit individuálním potřebám řidičů a zároveň reagovat na aktuální trendy a výzvy v oblasti mobility. Jejich přístup se vyznačuje flexibilitou, možností pojistit i nová rizika (např. nerovnost vozovky) a vysokými limity pojistného plnění.

Generali má připravené speciální varianty povinného ručení a připojištění pro elektromobily, které zohledňují jejich specifika. U některých produktů nabízí Generali garanci ceny pojistného na 3 roky.

Povinné ručení od Kooperativy

Kooperativa pojišťovna nabízí několik variant povinného ručení, které se snaží vyjít vstříc různým potřebám a preferencím řidičů. Jejich produkty kombinují základní krytí s možností rozšíření o havarijní pojištění a další doplňkové služby. Kooperativa klade důraz na bezpečnost a nabízí svým klientům řadu výhod a slev.

Kooperativa nabízí slevy až 35 % na povinné ručení při sjednání online a další slevy pro různé skupiny klientů (např. pro mladé řidiče, seniory, nebo pro klienty s více vozidly).

Povinné ručení od ČSOB

ČSOB Pojišťovna nabízí povinné ručení v rámci několika balíčků, které kombinují základní krytí s možností rozšíření o havarijní pojištění a další doplňkové služby. Jejich produkty se vyznačují jednoduchostí, přehledností a možností získat zajímavé slevy.

Mezi výhody povinného ručení od ČSOB patří kromě mnoha slev také možnost sjednat pojištění na splátky. Zájemci si mohou sjednat pojištění online nebo na některé z poboček po celé České republice.

Povinné ručení od ČPP

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) nabízí několik variant povinného ručení, které kombinují základní krytí s možností rozšíření o havarijní pojištění a další doplňkové služby. Jejich produkty se zaměřují na poskytování spolehlivé ochrany a kvalitních asistenčních služeb v případě nehody nebo poruchy.

S důrazem na bezpečnost a výhodnými slevami může být povinné ručení ČPP atraktivní volbou pro širokou škálu řidičů. Nicméně, jako u každé pojišťovny, je důležité pečlivě porovnat nabídky a zvážit individuální potřeby a preference před finálním rozhodnutím.

Povinné ručení od VZP

Pojišťovna VZP, a.s. (PVZP) nabízí povinné ručení pod názvem „Pojištění vozidel Jízda„, které se zaměřuje na komplexní ochranu řidičů a jejich vozidel. Kromě povinného ručení nabízí PVZP i havarijní pojištění a řadu doplňkových služeb, které je možné přizpůsobit si svým potřebám.

Pokud člověk hledá spolehlivé pojištění s kvalitními asistenčními službami a chce mít jistotu, že je dobře chráněn na cestách, PVZP Pojištění vozidel Jízda může být zajímavou volbou.

Povinné ručení od Direct

Direct pojišťovna nabízí povinné ručení s důrazem na jednoduchost, rychlost sjednání a digitální přístup k pojištění. Jejich produkty jsou navrženy tak, aby byly srozumitelné a snadno dostupné online, a zároveň poskytovaly dostatečnou ochranu v případě nehody.

Povinné ručení od Pillow

Pillow pojišťovna přináší na český trh svěží vítr s inovativním přístupem k povinnému ručení. Povinné ručení Pillow se vyznačuje flexibilitou, transparentností a důrazem na férovost vůči klientům. Pillow se snaží odlišit od tradičních pojišťoven a nabízí několik zajímavých konceptů.

Jaké faktory ovlivňují cenu povinného ručení?

Cena povinného ručení není pro všechna vozidla a řidiče stejná. Pojišťovny při jejím výpočtu zohledňují řadu faktorů, které odrážejí míru rizika spojeného s pojištěním konkrétního vozidla a řidiče. Zde jsou ty nejdůležitější z nich:

Typ vozidla

  • Výkon motoru: Vozidla s vyšším výkonem motoru jsou obecně považována za rizikovější, a proto je jejich pojištění dražší.
  • Stáří vozidla: Novější vozidla mají obvykle vyšší hodnotu a jejich oprava v případě nehody může být nákladnější, což se promítá do ceny pojištění. Naopak starší vozidla mohou mít nižší pojistné, ale je třeba zvážit i náklady na případné opravy.
  • Značka a model: Některé značky a modely jsou statisticky častěji zapojeny do nehod nebo jsou častěji terčem krádeží, což ovlivňuje jejich pojistné.

Řidič

  • Věk a řidičská praxe: Mladí a nezkušení řidiči jsou považováni za rizikovější skupinu, a proto platí vyšší pojistné. S přibývajícími roky praxe a věkem se pojistné obvykle snižuje.
  • Bonusy a malusy: Systém bonusů a malusů odměňuje řidiče za bezpečnou jízdu bez nehod a penalizuje ty, kteří způsobili škodu. Čím více bonusů řidič nasbírá, tím nižší bude jeho pojistné.
  • Historie pojistných událostí: Pokud řidič v minulosti způsobil nehodu, může to vést ke zvýšení jeho pojistného.

Místo bydliště a provozu vozidla

  • Hustota provozu: Ve velkých městech s hustým provozem je vyšší riziko nehod, což se odráží ve vyšším pojistném pro řidiče žijící a jezdící v těchto oblastech.
  • Míra kriminality: V oblastech s vyšší kriminalitou je větší riziko krádeže vozidla, což může vést k navýšení pojistného.

Rozsah pojistného krytí a výše spoluúčasti

  • Základní vs. rozšířené krytí: Základní povinné ručení kryje pouze škody způsobené třetím osobám. Rozšířené krytí může zahrnovat i další rizika, jako je například poškození vlastního vozidla, živelní pohromy nebo odcizení. Čím širší je pojistné krytí, tím vyšší je cena pojištění.
  • Spoluúčast: Spoluúčast je částka, kterou se pojištěný podílí na úhradě škody v případě pojistné události. Vyšší spoluúčast obvykle znamená nižší pojistné, ale je třeba zvážit, zda si řidič může dovolit uhradit spoluúčast v případě nehody.

Je důležité si uvědomit, že každá pojišťovna má svůj vlastní systém výpočtu ceny povinného ručení. Proto se vyplatí porovnat nabídky více pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější variantu, která odpovídá vašim potřebám a možnostem.

Jak na nejlevnější povinné ručení?

Zde je několik tipů, které pomohou člověku získat nejlevnější povinné ručení pro své vozidlo:

  1. Porovnat nabídky od více pojišťoven: Dobré je věnovat čas průzkumu a získání nabídek od několika pojišťoven. Lze použít online srovnávací nástroje nebo oslovit přímo pojišťovací agenty.
  2. Rozhodnout se pro vyšší spoluúčast: Zvýšení spoluúčasti může snížit pojistné. Nesmí se však zapomínat, že v případě škody bude člověk muset zaplatit vyšší částku z vlastní kapsy.
  3. Hledat slevy: Ideální je zeptat se pojišťoven na dostupné slevy, na které má člověk nárok. Mohou to být například slevy za spojení pojištění vozidla s jinými pojistkami, jako je pojištění domácnosti nebo pojištění nájemníka nebo slevy za vlastnictví více vozidel na jedné pojistné smlouvě.
  4. Vyhledat asistenční programy: Některé obce nebo organizace nabízejí programy, které mohou pomoci najít cenově dostupné pojištění vozidla.

Je důležité si uvědomit, že požadavky na povinné ručení se v jednotlivých případech liší, takže se vždy musí člověk ujistit, že splňuje konkrétní minima stanovená zákony státu.

Chcete najít to nejlevnější povinné ručení pro Vaše potřeby? Využijte naši online kalkulačku, zadejte pár údajů a během chvilky budete mít přehled, kolik Vás bude které pojištění stát.

Spočítat povinné ručení >

Lze využít kalkulačku povinného ručení anonymně?

V dnešní době, kdy ochrana osobních údajů hraje stále důležitější roli, se mnoho lidí ptá, zda existuje možnost využít kalkulačku povinného ručení anonymně, aniž by museli sdílet své osobní informace.

Zcela anonymně to bohužel nejde. Všechny kalkulačky obvykle vyžadují základní informace o vozidle (typ, značka, model, rok výroby, výkon motoru) a případně o řidiči (věk, délka řidičské praxe). Bez těchto údajů by kalkulačka nedokázala vypočítat cenu povinného ručení u různých pojišťoven.

Jak vypovědět povinné ručení?

I když je povinné ručení zákonnou povinností, mohou nastat situace, kdy se lidé zajímají, jak zrušit povinné ručení neboli jak vypovědět povinné ručení. Může se jednat o prodej vozidla, jeho vyřazení z evidence, nebo třeba o přechod k jiné pojišťovně.

Jak postupovat?

  • Písemná výpověď: Většinou je nutné podat písemnou výpověď, kterou je potřeba zaslat pojišťovně doporučeně nebo osobně doručit na pobočku.
  • Dodržení lhůty: Výpovědní lhůta je obvykle 6 týdnů před koncem pojistného období. Existují však situace, kdy je možné zrušit povinné ručení bez zákonné výpovědní lhůty.
  • Potřebné dokumenty: K výpovědi bude pravděpodobně potřeba doložit důvod ukončení pojištění (např. kopii kupní smlouvy při prodeji vozidla).

Kdy lze zrušit povinné ručení bez výpovědní lhůty?

Existují i situace, kdy může člověk zrušit povinné ručení okamžitě, bez nutnosti dodržet výpovědní lhůtu:

  • Odcizení vozidla: Pokud bylo vozidlo odcizeno, pojišťovna pojištění ukončí ke dni krádeže.
  • Totální škoda: V případě totální škody na vozidle pojišťovna ukončí pojištění ke dni vzniku škody.
  • Zánik vozidla: Pokud vozidlo zaniklo (např. bylo sešrotováno), pojištění zaniká také.

I když člověk ví, jak zrušit povinné ručení, vždy by si měl ověřit konkrétní postup a podmínky u své pojišťovny. V případě nejasností se může obrátit na jejich zákaznickou podporu.

Mám zaplacené povinné ručení?

I když si člověk myslí, že má povinné ručení sjednané a zaplacené, je vždy dobré si tuto informaci ověřit. Nečekaná situace, kdy zjistí, že jeho vozidlo není pojištěno, může mít nepříjemné následky. Naštěstí existuje několik způsobů, jak zjistit odpověď na otázku, zda mám zaplacené povinné ručení:

  1. Zelená karta: Nejjednodušší způsob je zkontrolovat svou zelenou kartu, kterou člověk obdržel při sjednání pojištění. Na ní se nachází datum platnosti povinného ručení.
  2. Potvrzení o platbě: Pokud člověk pojistné platil, měl by mít k dispozici potvrzení o platbě. Stačí zkontrolovat, zda je platba připsána na účet pojišťovny a zda se shoduje s datem splatnosti.
  3. Ověření povinného ručení podle SPZ: Na webových stránkách ČKP lze zadat registrační značku vozidla a ověřit si povinné ručení podle SPZ. Tato služba je zdarma a poskytuje aktuální údaje.
  4. Kontakt s pojišťovnou: Pokud si člověk není jistý, může kontaktovat svou pojišťovnu telefonicky nebo e-mailem a požádat o ověření platnosti svého pojištění.
  5. Ověření přes VIN kód: Další možností je ověření platnosti pojištění pomocí VIN kódu vozidla. Tato služba je narozdíl od ověření podle SPZ zpoplatněna.

Pokud člověk zjistí, že povinné ručení není platné, neprodleně by měl kontaktovat svou pojišťovnu a sjednat nápravu dříve, než bude pozdě.

Povinné ručení pro specifická vozidla

Povinné ručení se netýká pouze osobních automobilů. Existuje řada dalších vozidel, pro která je povinné ručení vyžadováno, ačkoli se pravidla a podmínky mohou lišit.

  • Povinné ručení na motorku

Stejně jako u automobilů je povinné ručení pro motocykl zákonnou povinností pro všechny motorky provozované na pozemních komunikacích. Cena povinného ručení na motorku se odvíjí od podobných faktorů jako u automobilů, jako je výkon motoru, stáří motocyklu a historie řidiče.

  • Povinné ručení na koloběžku

Od dubna 2024 se povinnost sjednat povinné ručení pro koloběžku vztahuje na některé typy elektrických koloběžek, které splňují zákonem stanovené parametry rychlosti a hmotnosti. Toto povinné ručení je důležité pro pokrytí případných škod způsobených třetím osobám.

  • Povinné ručení na zahradní traktor

Také majitelé některých zahradních traktorů musí od dubna 2024 sjednat povinné ručení pro zahradní traktor, pokud jejich stroj splňuje podmínky rychlosti a hmotnosti. Pojištění je důležité zejména v případě, že člověk traktor využívá i mimo svůj pozemek.

  • Povinné ručení na přívěsný vozík

Pokud člověk vlastní přívěsný vozík, který je připojen k motorovému vozidlu, vztahuje se na něj povinné ručení tahače. Povinné ručení pro přívěsný vozík tedy není nutné sjednávat samostatně, ale je důležité mít platné pojištění pro vozidlo, které vozík táhne.

Je důležité si uvědomit, že pravidla i cena pro povinné ručení se mohou u jednotlivých typů vozidel lišit. Cena povinného ručení na motocykl bude logicky jiná než cena běžného povinného ručení pro osobní automobil. Proto je dobré se vždy informovat u své pojišťovny.

Chcete zjistit, zda se Vám povinné ručení vyplatí? S naší kalkulačkou porovnáte nabídky pojišťoven během pár minut a vyberete si tu nejvýhodnější. Zkuste to hned!

Spočítat povinné ručení >

Jak funguje krátkodobé povinné ručení?

Kromě klasického ročního povinného ručení existuje i možnost sjednat si krátkodobé pojištění, které kryje vozidlo na dobu kratší než jeden rok. Tato varianta je vhodná pro řidiče, kteří své vozidlo nevyužívají celoročně nebo potřebují pojištění pouze na omezenou dobu.

Kdy se krátkodobé povinné ručení hodí? Nejčastěji ho využívají majitelé motocyklů či kabrioletů, s nimiž jezdí pouze na jaře a v létě. Krátkodobé pojištění tak ušetří náklady v době, kdy vozidlo stojí v garáži.

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

I když povinné ručení a havarijní pojištění mají něco společného – chrání řidiče v souvislosti s provozem vozidla – každé z nich plní jinou roli. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl?

Povinné ručení

Tento typ pojištění je povinný. Zahrnuje minimální úroveň krytí, kterou musí mít každý řidič, aby vyhověl zákonu. Obvykle pokrývá náklady na škody na zdraví nebo majetku způsobené pojištěným řidičem třetím osobám, které se účastnily nehody. Konkrétní limity krytí závisí na místních předpisech a nemusí vždy stačit k pokrytí všech škod při závažné nehodě.

Havarijní pojištění vozidel

Havarijní pojištění, známé také jako komplexní pojištění nebo pojištění proti střetu vozidel, není povinné, ale lze jej sjednat jako doplňkové pojištění nad rámec povinného pojištění odpovědnosti. Poskytuje krytí škod na vozidle pojištěného řidiče v případě nehody bez ohledu na zavinění.

Tento typ pojištění může pokrýt náklady na opravu nebo výměnu pojištěného vozidla poškozeného při srážce, vandalismu, krádeži nebo jiných krytých událostech. Havarijní pojištění může zahrnovat také krytí léčebných výloh, ochranu osob nebo krytí nepojištěných či podpojištěných řidičů.

Nevíte, kolik vás bude stát havarijní pojištění? Nechte si to spočítat za pár minut! Stačí zadat pár údajů o vašem vozidle a získáte přehled o cenách a podmínkách.

Spočítat havarijní pojištění >

Proč mít havarijní pojištění?

Uzavření havarijního pojištění je důležité z několika důvodů:

  1. Finanční ochrana: V případě zavinění dopravní nehody mohou vzniknout značné finanční náklady, včetně nákladů na opravu vozidla, lékařské péče a případných soudních poplatků. Havarijní pojištění poskytuje finanční ochranu proti těmto nákladům a zajišťuje, že nezůstane obrovská finanční zátěž.
  2. Krytí oprav vozidla: Pojištění pro případ dopravní nehody obvykle pokrývá náklady na opravu vozidla po srážce, ať už ji způsobíte pojištěná osoba nebo druhý řidič. Tím se eliminuje nutnost hradit opravy z vlastní kapsy.
  3. Léčebné výlohy: Pojištění pro případ dopravní nehody může pokrýt léčebné výlohy v důsledku zranění, která utrpí pojištěná osoba při nehodě, včetně účtů za pobyt v nemocnici, nákladů na rehabilitaci a chirurgické zákroky.
  4. Ochrana odpovědnosti: Pokud je člověk shledán odpovědným za způsobení nehody, může mu havarijní pojištění poskytnout ochranu odpovědnosti, která pokryje výdaje druhé zúčastněné strany, jako jsou škody na majetku, náklady na lékařskou péči a soudní poplatky.
  5. Klid: Havarijní pojištění dává klid na řízení, protože člověk ví, že je v případě nehody finančně chráněn. Díky tomu se může soustředit na bezpečnou a zodpovědnou jízdu.

Celkově je havarijní pojištění vozidla rozumnou investicí, která poskytuje finanční ochranu a zajišťuje dodržování zákonných požadavků při řízení.

© 2024 abcpojisteni.cz | Nakódoval Leoš Lang