Značka zimní výbava – od kdy platí a co znamená

V roce 2008 se zavedla nová značka „Zimní výbava“, která přikazuje řidiči použít zimní pneumatiky v úsecích, kde to vyžaduje bezpečnost a plynulost provozu. Povinnost se od té doby vztahuje na motorová vozidla kategorie M nebo N, aby byly vyloučeny zejména pracovní stroje, traktory, čtyřkolky a motocykly. Jakou zimní výbavu je řidič povinen mít a jaká je mapa značek zimní výbava?

Dodržování povinností ohledně zimní výbavy je nezbytné pro bezpečnost řidiče i bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Zimní pneumatiky a sněhové řetězy pomohou zvládnout náročné zimní podmínky a sníží riziko dopravní nehody.

Shrnutí článku

Význam značky zimní výbava – značka, která signalizuje zimní výbavu upozorňuje řidiče na povinnost zejména přezutí letních pneumatik. Mezi povinnou zimní výbavu se mohou navíc řadit také zimní řetězy na kola.

Povinná zimní výbava v zahraničí – nejen v zahraničních horských oblastech, také v nížinách je povinnost zimní výbavy. Pravidla v jednotlivých země se mohou nicméně lišit.

Sankce za nevhodnou zimní výbavu – v případě, že řidič nedodrží povinnost zimní výbavy může být pokutován jak na místě, tak navíc i v případném správním řízení.

Značka zimní výbava a její využití

Tato povinnost se řidiči ukládá ve stanoveném období od 1. listopadu do 31. března, kdy především v horských oblastech, ve kterých lze užití nových dopravních značek očekávat nejčastěji, je užití zimních pneumatik nezbytné pro zvýšení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, přičemž podle místních podmínek může být dodatkovou tabulkou stanovené období upraveno odchylně.

Splnění této povinnosti lze nahradit použitím zimních řetězů, ovšem za předpokladu, že jsou splněny podmínky stanovené pro použití sněhových řetězů zvláštním právním předpisem.

Co znamená značka povinná zimní výbava v praxi

Co se týká technických parametrů zimních pneumatik – zejména pak minimální hloubky dezénu, bylo přistoupeno k mezinárodně uznávaným kritériím, tj. u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm na všech kolech a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm na všech hnacích kolech.

Vzhledem k tomu, že značka povinná zimní výbava není mezinárodně užívána, bylo zapotřebí zejména v počátku zavedení této značky řidiče informovat pomocí doplňkové tabulky o tom, jaká kritéria Česká republika vyžaduje v minimální hloubce dezénu.

Zároveň se zavedla nová dopravní značka povinná zimní výbava, resp. „Zimní výbava – konec“, která stanoví konec úseku s povinným užitím zimních pneumatik. Pod značkou může být navíc tabulka, která upravuje období, ve kterém příkaz platí.

Úseky, kam se v uvedeném období bez zimní výbavy nesmí, jsou označené modrými kulatými značkami s emblémem automobilu a sněhové vločky.

Nová dopravní značka - Zimní výbava
Vyhláška uváděla v platnost dvě nové příkazové dopravní značky.

Jakou zimní výbavu je řidič povinen mít?

Jakou zimní výbavu je řidič povinen mít nejen v případě silniční kontroly?

Hlavní jsou zimní pneumatiky. Na všech nápravách musí být namontovány zimní pneumatiky s hlubokým dezénem:

  • Minimálně 4 mm pro osobní automobily
  • Minimálně 6 mm pro nákladní automobily nad 3,5 tuny

Pneumatiky s označením M+S (mud and snow) nejsou samy o sobě dostatečné, pokud nemají hloubku dezénu dle výše uvedených požadavků.

Další povinnou výbavou jsou sněžné řetězy. V případě, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu a vozidlo má méně než 3,5 tuny celkové hmotnosti, je nutné mít v autě sněhové řetězy a umět je nasadit.

Mezi doplňkovou zimní výbavu může patřit také rozmrazovač zámků.

Doplňková zimní výbava do auta

Kromě povinné výbavy je vhodné pořídit také doplňkovou zimní výbavu do auta. Co může zahrnovat?

Startovací kabely – vyplatí se dbát na výběr správných startovacích kabelů s dostatečným průřezem vodičů a délkou

Proti mlžný sprej – pomůže zabránit mlžení oken zevnitř i zvenku

Ochranné plachty na auto – chrání vůz před sněhem, ledem a posypovou solí. Existují navíc různé typy plachet, od nepromokavých a prodyšných až po reflexní typy pro větší bezpečnost

Rozmrazovač zámků – pokud je starší vůz na klíč, rozmrazovač zámků se může hodit

Značka zimní výbava mapa

Se značkou „Zimní výbava“ se lze nejčastěji setkat v horských oblastech a také v úsecích, ve kterých v zimním období hrozí ztížené klimatické podmínky. Jde například o silnice v:

  • Krkonoších – cesta z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna, Pec pod Sněžkou
  • Jizerských horách – například silnice z Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov
  • Jeseníky – cesty kolem Pradědu, Červenohorského sedla
  • Šumava – silnice vedoucí do obcí jako Kvilda, Modrava
  • Silnice v Beskydech – vokolí Frýdku-Místku, směrem na Pustevny a Bílou
  • Orlické hory – cesty vedoucí k lyžařským střediskům jako Deštné v Orlických horách

Silnice první třídy

  • I/10 – úsek Turnov – Harrachov, především v oblasti kolem Harrachova
  • I/11 – úsek Šumperk – Ostrava, zejména v oblasti Jeseníků
  • I/44 – úsek Šumperk – Jeseník

Dálnice a rychlostní silnice

  • D1 – Vysočina (úseky kolem Velkého Meziříčí)
  • D8 – úsek Praha – Ústí nad Labem – Německo, zejména v kopcovitých úsecích

Výměna pneumatik se obecně doporučuje v období, kdy se teploty pohybují kolem 7 °C. Při této teplotě se výrazně zhoršují jízdní vlastnosti letních pneumatik, zimní pneumatiky naopak vykazují lepší přilnavost k povrchu vozovky. 

Pokud jsou tedy teploty nižší než 7 °C, není na co čekat, nastal nejvyšší čas přezout z letních pneumatik na zimní a to nejen v horských oblastech.

Povinná zimní výbava mapa v zahraničí

Mapa povinné zimní výbavy v zahraničí se může lišit v závislosti na zemi, ve které se řidič nachází.

Německo

V Německu je povinné mít zimní pneumatiky za specifických zimních podmínek, jako jsou led, sníh a rozbředlý sníh. Dopravní značení obvykle upozorňuje na tyto povinnosti v horských a severních oblastech země.

Rakousko

Rakousko vyžaduje zimní pneumatiky od 1. listopadu do 15. dubna v zimních podmínkách. Značky zimní výbava jsou umístěny na klíčových horských silnicích a v oblastech, kde se očekává těžké sněžení.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku není povinnost zimních pneumatik zákonem stanovena. Jejich použití je velmi doporučeno a může být vyžadováno v určitých horských oblastech. Pokuty mohou být uděleny, pokud nedostatečná výbava způsobí nehodu nebo zablokování provozu.

Povinná zimní výbava se může lišit v závislosti na zemi, kam řidič cestuje.

Sankce za nedodržení dopravní značky zimní výbava

Za porušení povinnosti mít zimní pneumatiky hrozí řidičům pokuta od dvou tisíc, ve správním řízení může být sankce o něco vyšší. V případě, že by jízda na nevyhovujících pneumatikách ohrozila bezpečnost a plynulost silničního provozu, mohou policisté za určitých podmínek zakázat další jízdu.

Policie může uložit blokovou pokutu na místě. Výše pokuty se může pohybovat kolem 2 000 Kč, nicméně může se lišit podle závažnosti přestupku a okolností, za kterých byl zjištěn.

Pokud se přestupek řeší ve správním řízení, může být pokuta vyšší. Výše pokuty může dosáhnout až několik tisíc korun.

V případě nedodržení povinnosti mít zimní výbavu nejsou přidělovány body do bodového systému řidiče, avšak přestupek může vést k jiným administrativním sankcím.

Policie může nařídit zastavení jízdy a požadovat, aby řidič provedl potřebná opatření, jako je instalace sněhových řetězů (pokud jsou vhodné pro dané vozidlo) nebo zajistil výměnu pneumatik.

Zajímavosti o dopravních značkách

Dopravní značky jsou nezbytnou součástí silničního provozu po celém světě. Jejich hlavní úlohou je zajišťovat bezpečnost a plynulost dopravy. Přestože se na první pohled mohou zdát obyčejné, skrývají se za nimi zajímavé fakty a historie.

Historie a vývoj:

  • První dopravní značky se objevily už ve starověkém Římě, kde byly kamenné milníky ukazující vzdálenost k Římu. Moderní dopravní značky se začaly objevovat koncem 19. století, s rozvojem automobilismu.
  • První pokus o standardizaci dopravních značek na mezinárodní úrovni proběhl v roce 1909 v Paříži. Dnešní systém dopravních značek v Evropě vychází z Vídeňské úmluvy o dopravních značkách a signálech z roku 1968.

Design a symbolika:

  • Každá barva a tvar značky má specifický význam. Například kruhové značky s červeným okrajem znamenají zákaz, modré kruhové značky přikazují, trojúhelníkové značky s červeným okrajem varují, a obdélníkové značky informují.
  • Dopravní značky musí být rychle a snadno pochopitelné, proto je jejich design často velmi minimalistický. Používají se jednoduché symboly, které jsou snadno rozpoznatelné i při vysoké rychlosti.

Unikátní značky:

  • Nejvyšší dopravní značka na světě se nachází v Himalájích na silnici Khardung La v Indii, která se nachází ve výšce 5 359 metrů nad mořem.
  • V některých zemích je možné najít dopravní značky varující před specifickými druhy zvířat. Například v Austrálii varují před klokany, v Kanadě před losy a v jižní Africe před slony.

Dopravní značky, včetně značky zimní výbava, hrají klíčovou roli v zajištění bezpečnosti na silnicích. Dodržování těchto značení je zásadní jak pro předcházení nehodám, tak pro plynulý provoz a ochranu všech účastníků silničního provozu. Když už se ale přesto dopravní nehoda stane, je nutné mít u sebe protokol o nehodě.

Ať už se jedná o varování před nebezpečím, zákaz určitého chování, nebo informaci o nutnosti zimní výbavy, správné a včasné rozpoznání těchto značek může zachránit životy. Proto je důležité jak znát význam jednotlivých dopravních značek, tak se podle nich řídit.

© 2024 abcpojisteni.cz | Nakódoval Leoš Lang