Povinná výbava auta – proč je reflexní vesta její součástí a jak se liší výbava v zahraničí?

V případě plánování letní dovolené autem je potřeba si kromě opalovacího krému zabalit i povinnou výbavu do vozu. Co je nutné mít ve vozidle v oblíbených dovolenkových destinacích, jako je Itálie, Chorvatsko nebo Slovensko? A na co dalšího kromě povinné výbavy je dobré nezapomenout nejen při plánování dlouhé cesty?

Sankce za porušení předpisů o povinné výbavě se liší v závislosti na zemi a konkrétním typu porušení. Obecně platí, že v České republice hrozí za nedostatek povinné výbavy pokuta od 2 000 korun do 2 500 korun.

V případě opakovaného porušení se pokuta může zdvojnásobit. V závažných případech může policie také zadržet technický průkaz vozidla.

Shrnutí článku

Povinná výbava v EU – každá země v Evropské unii má svá pravidla silničního provozu, mezi která patří také povinná výbava auta. Mezi ty nejzákladnější patří reflexní vesta a výstražný trojúhelník.

Proč je reflexní vesta povinná – hlavním prvek jako je reflexní vesta je povinná především z ohledu bezpečnosti řidiče. V případě potřeby je totiž nutné zajistit bezpečnost řidiče, k čemuž pomůže právě reflexní vesta.

Doplňková výbava – mezi doplňkovou výbavu automobilů, a nejen těch, patří správné doklady, pojištění nebo také mezinárodní řidičský průkaz.

Pokuty v Evropské unii

V jiných zemích EU se sankce za porušení předpisů o povinné výbavě mohou lišit v rozmezí od několika desítek eur do stovek eur. V některých zemích může dojít i k zadržení vozidla.

Jak je na tom Evropská unie s pokutami za chybějící výbavu?

ItáliePokuta za chybějící reflexní vestu230 eur
FranciePokuta za chybějící trojúhelník135 eur
ŠpanělskoPokuta za chybějící lékárničku100 eur
ChorvatskoPokuta za chybějící hasicí přístroj40 eur
RakouskoPokuta za chybějící výstražný trojúhelník50 eur
SlovenskoPokuta za chybějící reflexní vestu nebo výstražný trojúhelník60 eur
Orientační přehled pokut v EU

Povinná výbava auta v Evropské unii

Povinná výbava vozidel v EU se v jednotlivých státech liší, existují však i obecné požadavky, které musí splňovat všechna vozidla registrovaná v EU:

Základní povinná výbava auta v Evropské unii může být následující:

  • výstražný trojúhelník
  • autolékárnička
  • reflexní vesta
  • náhradní žárovky a pojistky
  • náhradní díly

Před cestou do zahraničí je dobré si vždy ověřit aktuální informace o povinné výbavě v dané zemi, pravidla se totiž mohou měnit.

Povinná výbava v autě v oblíbených destinacích

V případě cestování do ciziny je dobré dodržovat pravidla daných zemí. Jejich součástí je i povinná výbava v autě. Jak jsou na tom jednotlivé země, které jsou oblíbené nejen pro letní dovolené?

1) Povinná výbava v Chorvatsku

Používání bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, kde jsou instalovány. Za nedodržení předpisu se uděluje pokuta. Děti mladší 12 let smí sedět pouze na zadních sedadlech.

Od 1. 1. 2006 platí pro osoby – po vystoupení z auta na silnici při poruše nebo nehodě – že musí mít na sobě výstražnou vestu. Tato povinnost se týká jak automobilistů, tak i osob cestujících na motocyklu.

Dále je povinné svítit ve dne i v noci a současně je povinné vozit sadu náhradních žárovek.

Všechna motorová vozidla (kromě motocyklu) musí mít také jako povinnou výbavu v autě výstražný trojúhelník. Vozidlo s přívěsem musí mít dokonce dva.

Současně také všechna vozidla musí být vybavena autolékárničkou (s výjimkou motocyklů), tažné lano, náhradní pneumatiku a hasicí přístroj.

Povinná výbava do auta platí také pro mazlíčky, kteří by měli být za jízdy také připoutaní.

2) Povinná výbava do auta v Itálii

Použití bezpečnostních pásů je povinné také v Itálii a to i na zadních sedadlech. Nerespektování tohoto nařízení se postihuje pokutou 32,80-131,20 eur.

Povinná výbava do auta v Itálii je také výstražný trojúhelník, jinak hrozí řidiči pokuta. Trojúhelník musí být v případě potřeby umístěn nejméně 50 m od vozidla (na dálnici 100 m) a nejméně 1 m od krajnice.

Současně je povinností nosit reflexní vestu vždy již při vystoupení z vozu mimo obec (pokud se jedná o opravu vozidla, zastavení vozidla u krajnice apod.). Reflexní vesta, jakožto povinná výbava do auta v Itálii, by měla být oranžová, žlutá nebo červená.

Italská policie nekontroluje u turistů, zda mají vestu v povinné výbavě, avšak pokutují je, pokud vystoupí z vozu mimo obydlenou zónu bez ní.

3) Povinná výbava – Slovensko

Mezi povinnou výbavu na Slovensku patří mimo jiné bezpečnostní pásy. Ty musí být používány na všech sedadlech, která jsou jimi vybavena. Děti do 12 let a osoby menší než 150 cm nesmí sedět při jízdě na předním sedadle.

Všechna vozidla s více než 2 koly musí být vybavena varovným trojúhelníkem, který musí být v případě nouze umístěn nejméně 100 m za vozidlem na dálnici a 50 m na jiných silnicích. V obci je možno trojúhelník umístit blíže za vozidlo. Řidič může do doby, než umístí trojúhelník, použít varovná světla.

Reflexní vesta je jako povinná výbava na Slovenku pro dvoustopá i pro jednostopá vozidla na pozemních komunikacích mimo obec. Osoby, které opouštějí vozidlo v důsledku poruchy, defektu nebo nehody musejí mít oblečen reflexní oděv/vestu, jinak jim hrozí pokuta 50-150 eur.

4) Povinná výbava – Rakousko

Kromě výstražného trojúhelníku a reflexní vesty je jako povinná výbava v Rakousku také autolékárnička. Ta musí obsahovat základní zdravotnické vybavení, jako jsou obvazy, dezinfekční prostředky a léky proti bolesti.

Dále musí mát řidič jako povinnou výbavu v Rakousku náhradní žárovky a pojistky pro jejich případnou výměnu nebo také hasicí přístroj. Ten je povinný pro osobní automobily s benzínovým motorem a pro nákladní automobily do 3,5 tuny.

5) Povinná výbava – Slovinsko

Jako ostatní země Evropské unie má také Slovinsko podobné požadavky na povinnou výbavu. Na co tedy nezapomenout při kontrole povinné výbavy ve Slovinsku?

  • výstražný trojúhelník
  • reflexní vesta
  • lékárnička
  • náhradní kolo a nářadí
  • hasicí přístroj

6) Povinná výbava – Polsko

Podobně je na tom také povinná výbava v Polsku. Řidiči by neměli zapomenout především na:

  • Denní svícení – denní svícení je povinné pro všechna motorová vozidla po celý rok, stejně jako u nás. Motocykly a vozidla přepravující nebezpečný náklad musí mít navíc zapnutá potkávací světla
  • Dětská autosedačka – děti do výšky 150 cm nebo věku 12 let musí být přepravovány v dětské autosedačce nebo sedět na dětském podsedáku, a to výhradně na zadních sedačkách. Děti do výšky 150 cm nesmějí sedět na předním sedadle. Ve vozech vybavených airbagem spolujezdce je zakázáno přepravovat děti na předním sedadle v tzv. vajíčku ve směru jízdy
  • Bezpečnostní helma – řidič motocyklu i jeho spolucestující jsou povinni nosit bezpečnostní helmu

Dále mezi povinnou výbavu v Polsku patří reflexní vesta, výstražný trojúhelník, autolékárnička a hasicí přístroj.

7) Povinná výbava – Německo

Kromě standardního výstražného trojúhelníku, reflexní vesty a lékárničky by řidiči neměli zapomínat na:

  • Náhradní žárovky – i když to není přísně vyžadováno, doporučuje se mít ve vozidle sadu náhradních žárovek pro případ, že by se během jízdy nějaká žárovka porouchala.
  • Náhradní kolo nebo opravná sada – ačkoli náhradní kolo není přímo předepsáno, musí být k dispozici prostředky pro opravu defektu, což zahrnuje buď náhradní kolo, nebo opravnou sadu pneumatik.
  • Doklady – řidiči by s sebou měli mít platný řidičský průkaz, technický průkaz vozidla a doklad o pojištění, tedy zelenou kartu, případně zelenou kartu online.
  • Zimní vybavení – v období od listopadu do dubna je povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, pokud jsou zimní podmínky, jako sníh nebo led.

Německo má přísné předpisy, které je nutné dodržovat, ať už je člověk na dovolené, nebo na pracovní cestě.

Povinná výbava automobilu – obecná pravidla

Dalo by se říci, že platí obecná pravidla pro povinnou výbavu automobilu. Nicméně kromě povinností je dobré myslet také na pohodlí. Jak má taková povinná výbava automobilu tedy vypadat? A co patří mezi doplňkovou výbavu do auta?

Povinná výbavaDoporučená výbava
Náhradní díly a nářadísada základních náhradních dílů a nářadí pro drobné opravy, jako je výměna pneumatiky nebo žárovekVodu a občerstvení
Autolékárničkapovinná výbava, je vhodné ji doplnit o další léky a dezinfekční prostředkySluneční brýle a opalovací krém
Autokompresorpro případ, že bude potřeba dofoukat pneumatikyDeky a polštáře
Startovací kabely pro případ, že vybité baterieHračky a knihy pro děti
Reflexní vestapovinná výbava v některých zemích, je však vhodné ji mít po ruce i v České republice pro případ nouzeAdaptér do zásuvky
Tažné lanopro případ, že budete potřebovat odtáhnout autoHotovost
Přehled doplňkové a povinné výbavy automobilu

Cestování autem může být skvělý způsob, jak prozkoumat nová místa a navštívit přátele a rodinu. Je však důležité dodržovat bezpečnostní tipy, aby byl řidič a ostatní členové posádky v bezpečí.

Před cestou je také dobré si zkontrolovat vozidlo (případně ho nechat zkontrolovat). Řidič by se měl ujistit, že pneumatiky jsou nahuštěné, brzdy fungují a všechny tekutiny jsou na správných hladinách.

Pokud se jede déle než několik hodin, je vhodné si dělat časté přestávky, aby se cestující protáhli a odpočinuli si.

Jaká je povinná výbava na STK v ČR?

Povinná výbava na STK v ČR se liší v závislosti na typu vozidla. Základní povinná výbava pro osobní automobily zahrnuje:

  • Výstražný trojúhelník – homologovaný dle předpisu EHK č. 27
  • Autolékárnička – obsahující základní zdravotnické vybavení
  • Náhradní žárovky – pro světlomety a blinkry
  • Náhradní pojistky – pro základní elektrickou soustavu
  • Reflexní vesta – pro všechny osoby, které opustí vozidlo mimo obec za snížené viditelnosti

Další povinná výbava pro některá vozidla je například:

  • Hasicí přístroj – povinný pro autobusy, nákladní automobily nad 3,5 tuny a vozidla přepravující nebezpečný náklad
  • Zvedák a klíč na šrouby kol – povinné pro nákladní automobily a autobusy
  • Odrazky – povinné pro přívěsy a návěsy
  • Tažné lano – doporučené pro všechna vozidla

Vozidla registrovaná v ČR podléhají českým technickým kontrolám, které se nazývají technická prohlídka, kterou zajišťuje stanice technické kontroly.

Proč je reflexní vesta povinná výbava?

Reflexní vesta je povinnou výbavou v mnoha zemích, včetně České republiky, z několika důvodů souvisejících především s bezpečností. Jaké jsou tedy ty primární důvody, proč je reflexní vesta povinná výbava?

Reflexní vesta výrazně zvyšuje viditelnost osob v noci nebo za špatných světelných podmínek. Je vyrobena z materiálu, který odráží světlo, takže řidiči a ostatní účastníci silničního provozu vás snáze uvidí.

Pokud musí řidič opustit vozidlo například kvůli poruše, nehodě nebo jiné mimořádné události, reflexní vesta mu poskytne lepší ochranu tím, že ho ostatní řidiči snadněji uvidí a mohou včas zareagovat.

Mnoho zemí stanovuje reflexní vestu jako povinnou součást výbavy vozidla. Nedodržení této povinnosti může vést k pokutám a jiným sankcím. Tím, že ji má řidič v autě, se vyhne možným právním problémům.

Povinná výbava automobilu se liší v závislosti na jednotlivých zemích.

Jaká je povinná výbava nákladního automobilu?

Povinná výbava nákladních automobilů se liší podle země a může se mírně měnit. Jaká je povinná výbava nákladního automobilu v České republice?

  • Autolékárnička – autolékárnička by měla být vždy k dispozici. Obsahuje základní léky a pomůcky pro první pomoc
  • Hever – hever slouží k zvedání těžkých břemen, jako jsou pneumatiky nebo náhradní kola
  • Klíč na šrouby a matice kol – klíč na šrouby a matice je nezbytný pro výměnu kol
  • Náhradní pojistky a žárovky – řidič by měl mít u sebe náhradní pojistky a žárovky pro případ poruchy
  • Reflexní vesta – reflexní vesta je povinná pro řidiče nákladního vozidla. Je také doporučená pro všechny pasažéry
  • Rezervní kolo – rezervní kolo by mělo být v dobrém stavu a připravené k použití
  • Výstražný trojúhelník – výstražný trojúhelník je nezbytný pro signalizaci nehody nebo poruchy

Řidič by samozřejmě neměl zapomenout mít u sebe řidičský průkaz, technický průkaz a další důležité dokumenty. Funkční tachograf je povinný pro nákladní vozidla s hmotností nad 3,5 tuny

Proč pořídit sady povinné výbavy do auta?

Existuje hned několik důvodů, proč pořídit sadu povinné výbavy do auta.

Sady obsahují všechny potřebné položky povinné výbavy v kompaktním balení, takže se nemusí řidič starat o shánění jednotlivých komponentů.

V případě potřeby bude mít řidič vše potřebné po ruce a připravené k použití. Vědomí, že má řidič kompletní povinnou výbavu, ho zbaví stresu z případných kontrol.

Kontrola povinné výbavy je součástí technické kontroly a silniční kontroly. Za chybějící položky hrozí řidiči dokonce pokuta.

Pořízení sady povinné výbavy do auta je chytrá investice, která zajistí pohodlí, jistotu a dodržování předpisů na cestách. S trochou štěstí ji nikdy nebude řidič muset použít, nicméně v případě potřeby bude rád, že ji má.

Co dalšího mít kromě povinné výbavy motorového vozidla?

Kromě povinné výbavy existuje mnoho dalších užitečných věcí, které si s sebou může řidič vzít na cestu autem, aby si cestu zpříjemnil a zajistil maximální pohodlí a bezpečnost pro všechny pasažéry. Co dalšího mít kromě povinné výbavy motorového vozidla s sebou na cestách autem?

Občanský průkaz a řidičský průkaz – tyto doklady jsou nutné mít u sebe vždy po ruce, a to jak v České republice, tak i v zahraničí.

Současně pak technický průkaz vozidla, který je nutné mít u sebe při každé jízdě a předložit ho na vyzvání policie a také zelená karta, tedy povinné pojištění auta pro cesty do zahraničí. K tomu je výhodné využít například srovnávače povinného ručení.

Vhodné pro případ nehody je také cestovní pojištění, nemoci nebo ztráty zavazadel, případně mezinárodní řidičský průkaz. Ten se může hodit v některých zemích, i když není vždy povinný.

© 2024 abcpojisteni.cz | Nakódoval Leoš Lang