Prasklé čelní sklo – pokuta, oprava a možné příčiny

Prasklé čelní sklo je problém, který může postihnout každého řidiče. Ať už je způsobeno odlétajícím kamenem, náhlou změnou teploty nebo drobnou nehodou, prasklina na čelním skle představuje jak estetický defekt, tak vážné bezpečnostní riziko. Jak postupovat při poškození čelního skla, jaké jsou možnosti opravy či výměny a jaké kroky podniknout, aby byla jízda opět bezpečná a komfortní?

Jede-li řidič po silnici, ozve se rána a na čelním skle je najednou vyražená jamka či prasklina, je potřeba reagovat rychle. Když čelní sklo není pojištěné, bude potřeba platit opravu ze svého. Jedna z šancí, jak o peníze nepřijít, spočívá v tom, že se zastaví vůz, od něhož kamínek odlétl.

Shrnutí článku

Rizika prasklého čelního skla – kromě estetických nedostatků může prasklé sklo způsobit nejen nehodu kvůli zhoršené viditelnosti, může také způsobit zranění samotnému řidiči v případě, že bude prasklina dlouho neopravená a sklo tak může samovolně prasknout

Opravit nebo vyměnit – některé praskliny je jednodušší a zároveň levnější opravit, než vyměnit celé sklo. Celá oprava totiž může stát řidiče až několik desítek tisíc korun

Pojištění – na prasklé sklo se v určitých případech stahuje povinné ručení, nicméně i tak se každému řidiči zainvestovat do havarijního pojištění pro případ, že řidič se nedohledá viníka, nebo zkrátka nebude mít jistotu

Prasklé čelní sklo a úhrada z povinného ručení

Pokud se to podaří a jeho řidič proti tomu nebude nic namítat, bude škoda hrazena z jeho povinného ručení. Musí nicméně sám zavolat do své pojišťovny a událost nahlásit. Když však s názorem, že kámen odlétl právě od jeho vozu, nebude souhlasit, je poškozený bez šance. Dokazovat, že to tak skutečně bylo, je prakticky nemožné.

Pravděpodobnost, že dostižený řidič bude souhlasit s placením nového skla ze svého povinného ručení navíc snižuje fakt, že přijde o slevové bonusy. Vyjádřeno penězi – během následujících let to může být i několik tisíc korun.

Prasklé čelní sklo – pokuta

Oprava nebo rovnou výměna je při poškození nezbytná. Prasklina totiž může být i příčinou toho, že policista řidiči zakáže pokračovat v jízdě.

Přistiženému řidiči navíc ve správním řízení hrozí pět trestných bodů a pokuta pět až deset tisíc korun. Podle zákona sankce hrozí ve chvíli, kdy je prasklina nebo jiné poškození v místech dosahu stěračů větší než dva centimetry.

Jízda s prasklým čelním sklem – rizika

Jízda s prasklým čelním sklem může být nebezpečná a měla by být řešena co nejdříve z několika důvodů

Prasklé čelní sklo může omezit viditelnost a zhoršit jízdu. Pokud má řidič prasklinu, která je v dosahu stěračů a zároveň širší než 2 cm, neměl by řidič vyjíždět na silnici. Porušení tohoto pravidla může vést k pokutám a ohrožení bezpečnosti.

Menší praskliny mohou být opraveny, větší praskliny vyžadují výměnu skla.

Malá prasklina na čelním skle – riziko nehody

Malá prasklina na čelním skle může představovat riziko pro bezpečnost řidiče a cestujících. I když se zdá, že malá prasklina nemusí být tak závažná, může mít několik důsledků.

Prasklina může omezit viditelnost ven z vozu. To může být nebezpečné při řízení, zejména za špatných povětrnostních podmínek.

I malá prasklina může oslabit celkovou pevnost čelního skla. Při nehodě může dojít k jeho prasknutí, což může způsobit vážné zranění.

Malá prasklina může rychleji narůst a stát se větší. Pokud se prasklina rozšíří, může být nutná kompletní výměna skla.

Přípustné poškození čelního skla

Přípustné poškození čelního skla se může lišit podle jurisdikce a pravidel dané země. Obvykle se jedná o malé praskliny nebo odštěpky, které neovlivňují řidičovo pole pohledu. V některých případech může být možné opravit takové poškození, v jiných případech může být nutné vyměnit celé čelní sklo.

Je vždy nejlepší konzultovat s odborníkem na autoskla, aby bylo rozhodnuto, jak postupovat.

Samovolné prasknutí čelního skla – důvody

Samovolné prasknutí čelního skla může mít několik důvodů.

Čelní sklo je vystaveno různým teplotním podmínkám. Rychlé změny teploty mohou způsobit prasknutí skla, protože materiál se rozpíná a smršťuje.

Některá čelní skla mohou mít vady v materiálu, které nejsou okem viditelné. Tyto vady mohou postupně vést k prasknutí.

Poškození čelního skla od kamínku

Poškození čelního skla od kamínku je poměrně běžným problémem, který může řidiče potkat.

Pokud si všimne řidič, že na jeho čelní sklo dopadl kamínek, měl by zastavit na bezpečném místě a zkontrolovat, jaké poškození vzniklo. Může se jednat o drobný důlek, škrábanec nebo prasklinu.

Pokud řidič vidí, že kamínek byl vymrštěn od jiného vozidla, může si zapsat informace o tomto řidiči (např. registrační značku, barvu auta). To může být užitečné pro pozdější komunikaci s pojišťovnou.

Rozbité čelní sklo od kamínku – cena opravy

Rozbité čelní sklo od kamínku může být nepříjemným problémem, dobrou zprávou je, že existuje několik možností, jak s tímto poškozením naložit.

Oprava čelního skla lepením

  • Pokud je prasklina ve skle malá a nezasahuje do řidičova výhledu, může být možné čelní sklo opravit. Tento proces se provádí speciální syntetickou pryskyřicí, která se vytvrdí UV světlem. Cena za tento druh opravy se obvykle pohybuje v rozmezí 800 až 1800 Kč.
  • Je důležité zjistit, zda je oprava lepením vhodná pro konkrétní poškození.

Výměna čelního skla

  • Pokud je poškození čelního skla rozsáhlejší nebo zasahuje do řidičova výhledu, bude nutná výměna celého skla. V tomto případě je cena výměny závislá na typu poškozeného vozu.
  • Výměna čelního skla může být dražší, nicméně je nezbytná, aby byl zachován řidičův výhled a bezpečnost na silnici. Výměna se může pohybovat od dvou tisíc až po několik desítek tisíc korun.

Je důležité vědět, že jízda s prasklým čelním sklem v zorném poli řidiče je nebezpečná a může vést k pokutě. Včasná oprava nebo výměna čelního skla zabrání šíření praskliny a zamezí nutnosti dražší výměny celého skla v budoucnu.

Prasklé sklo u auta – výměna, nebo oprava?

Prasklé čelní sklo vozidla může být jak estetickým problémem, tak bezpečnostním rizikem na silnici. Takové poškození může vzniknout rychle a bez varování kvůli různým faktorům, jako jsou kamínky na silnici, nehody, kroupy nebo pády větví ze stromů. Co tedy dělat, když řidič má praskle sklo u auta? Vyplatí se oprava nebo rovnou výměna?

Oprava, nebo výměna?

  • Oprava – pokud je prasklina menší než 4 cm v průměru, může být možné provést pouze opravu. Existuje speciální technika, při které se z praskliny vysaje vzduch a vyplní se bezbarvou pryskyřicí, která má stejný index lomu světla jako sklo.
  • Výměna – v případě většího poškození je vhodné vyhledat pomoc autoservisu. Specialisté posoudí rozsah poškození a doporučí nejlepší řešení

Zjednodušeně lze tedy říci, že malé praskliny na čelním skle se dají opravit lepením, kdežto rozsáhlejší poškození nebo praskliny v řidičově zorném poli vyžadují výměnu celého skla, která je dražší.

Prasklé čelní sklo je možné opravit několika způsoby.

Oprava praskliny čelního skla – jednotlivé metody

Oprava praskliny čelního skla má několik možností. Jaké jsou ty nejběžnější u drobných poškození?

1) Oprava pryskyřicí (rezinová metoda)

Tato metoda je vhodná pro menší praskliny, které jsou menší než 4 cm v průměru. Technik vysaje vzduch z praskliny a následně ji vyplní speciální bezbarvou pryskyřicí. Tato pryskyřice má stejný index lomu světla jako sklo, což zajišťuje, že po opravě bude prasklina téměř neviditelná.

Tato metoda je rychlá a relativně levná, bohužel není vhodná pro větší poškození.

2) Lepení praskliny (UV metoda)

Tato metoda se používá pro menší praskliny. Technik aplikuje speciální lepidlo na prasklinu a následně ji vystaví UV záření. Lepidlo se stává pevným a spojí obě části skla.

Tato metoda je také rychlá a relativně levná, zároveň nevhodná pro větší poškození.

Oprava čelních skel u autorizovaných servisů

Oprava čelních skel u autorizovaných servisů je důležitým krokem, pokud má řidič prasklé čelní sklo na svém vozidle.

Autorizované servisy mají k dispozici vyškolené techniky, kteří jsou specializovaní na opravy a výměny čelních skel. Jsou obeznámeni s nejnovějšími technologiemi a postupy.

Technici v autorizovaných servisech mají přístup k originálním náhradním dílům, což zajišťuje kvalitu a bezpečnost opravy.

Autorizované servisy používají k opravám a výměnám čelních skel kvalitní materiály. To znamená, že nové čelní sklo bude odpovídat standardům a bude odolné proti poškození.

Prasklina na čelním skle – pojistka

Někdy se může stát, že poškození je takové, že před opravou je lepší dát přednost jeho výměně. Pokud ji nechce řidič platit ze své kapsy, musí mít sklo pojištěné, případně znát řidiče, od jehož vozu kámen na sklo vyletěl. Z jeho povinného ručení se pak bude hradit škoda.

Jistotu, jak neplatit za výměnu skla, nabízí jeho připojištění v rámci povinného ručení nebo uzavření havarijní pojistky. Ti, kteří si výměnu skla budou hradit za své peníze, musí počítat s minimálně dvěma tisíci, které výměna bez samotného skla stojí. Cena samotného čelního skla závisí na značce a stáří vozidla a na tom, zda je okno tónované či vyhřívané.

Oprava prasklého skla – pojištění

Oprava prasklého skla na vozidle může být tedy finančně náročná, a proto je důležité zvážit možnosti pojištění.

Havarijní pojištění

  • Havarijní pojištění pokrývá různé druhy poškození vozidla, včetně prasklého skla. Pokud má řidič uzavřené havarijní pojištění, měl by se obrátit na svou pojišťovnu a zjistit, zda má nárok na náhradu nákladů na opravu čelního skla.
  • Je důležité si přečíst podmínky pojištění a zjistit, zda je prasklé sklo zahrnuto v havarijním pojištění.

Pojištění proti prasknutí skla

  • Některé pojišťovny nabízejí speciální pojištění zaměřené na prasklé sklo. Toto pojištění může pokrýt náklady na opravu nebo výměnu čelního skla.
  • Opět je důležité zkontrolovat podmínky a zjistit, zda má řidič nárok na tuto formu pojištění.

Vyplatí se tedy zvážit sjednání připojištění k povinnému ručení nebo havarijního pojištění s pojištěním čelního skla.

Důležité: I v případě pojištění je důležité prasklinu na čelním skle co nejdříve opravit, aby se zabránilo šíření a nutnosti dražší výměny celého skla.

Prasklina na čelním skle – STK

Pokud má řidič prasklinu na čelním skle a chystá se na technickou kontrolu (STK), je důležité vědět, jaké jsou přesné požadavky na stav čelního skla.

1) Velikost praskliny

Závady na vozidle, které ohrožují bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, zahrnují prasklé nebo poškozené čelní sklo ve stírané ploše o délce nebo průměru větším než 20 mm. To znamená, že pokud má řidič prasklinu, která je menší než 20 mm, měla by projít technickou kontrolou.

2) Oprava vs. výměna

Pokud je prasklina menší a není ve stírané ploše, může se nechat zalepit. Oprava se nejčastěji provádí speciální pryskyřicí, která zacelí prasklinu a zabrání jejímu rozšiřování. Tento postup je efektivní a může být proveden rychle. Pokud je prasklina větší nebo je ve stírané ploše, bude pravděpodobně nutná výměna celého skla.

3) Pravidla STK

Technická kontrola stanovuje, že není možné jezdit vozidlem s prasklým čelním sklem ve stírané ploše (v dosahu stěračů), pokud je prasklina širší než 20 mm. S takovouto prasklinou ve skle je možné už pouze nouzově dojet domů nebo do servisu.

Pokud je prasklina menší než 20 mm a není ve stírané ploše, měla by projít STK. Pokud je větší nebo je ve stírané ploše, doporučuje se kontaktovat odborníka na autoskla, aby poradil, zda je nutná oprava nebo výměna. 

© 2024 abcpojisteni.cz | Nakódoval Leoš Lang