Co dělat, když onemocní mazlíček

Bohužel ani domácím mazlíčkům se nevyhýbají různé nemoci a úrazy. Jejich léčba je mnohdy stejně nákladná, jako léčba člověka, nicméně člověk je ze zákona pojištěný. Mazlíček ale může být pojištěný úplně stejně.

Právě pro tyto nepříjemnosti, je vhodné využít pojištění domácího mazlíčka. Jaký je jednoduchý postup pro případ, že zvíře onemocní nebo dojde k jiné nepředvídatelné události.

Co dělat, když zvíře onemocní

V první řadě je důležité zachovat chladnou hlavu, ale začít rychle jednat. Jaký je doporučený kompletní postup, pokud je potřeba zvíře komplexně léčit?

 1. vyhledat veterinární péči a nechat stanovit diagnózu (důležité je nečekat a zvíře po zjištění problému okamžitě převést k veterináři, pokud to zdravotní stav zvířete dovoluje)
 2. nechat si po vyšetření vystavit účtenku s přehledem veterinárních úkonu (je nutná k nárokování požadovaných nákladů u pojišťovny)
 3. písemně informovat pojišťovnu a přiložit kopii účtenky a nárokovat náhradu zaplacených nákladů u veterináře
 4. pojišťovna po obdržení dokladů, zaeviduje nárok pojistníka zvířete na zaplacení nákladů a bude s majitelem dále komunikovat
 5. pojišťovna vyplatí nárokovatelné položky z účtenky od veterináře (postupuje dle Všeobecných pojistných podmínek a Zvláštních pojistných podmínek)

Majitel nesmí nicméně čekat, až se něco takového stane. Důležité je být předem připraven, aby se majitel nemusel obávat, že takovou situaci finančně nezvládne.

Zvířecí nemoci

Nemoci domácích zvířat jsou zdravotní potíže, které postihují zvířata. Stejně jako lidé mohou i domácí zvířata onemocnět a vyžadovat lékařskou péči.

Existují různé typy onemocnění domácích zvířat, od mírných až po závažné. Co patří mezi nejčastější nemoci domácích zvířat a jak je poznat?

 1. Respirační infekce: často se projevují příznaky, jako je kašel, kýchání a potíže s dýcháním.
 2. Kožní onemocnění: zvířata mohou trpět alergiemi, dermatitidou nebo parazitárními infekcemi, jako jsou blechy a klíšťata. Kožní problémy mohou způsobovat svědění, vyrážky, vypadávání srsti nebo boláky.
 3. Trávicí problémy: zvířata mohou mít žaludeční potíže, zvracení, průjem nebo zácpu. Tyto problémy mohou být způsobeny změnami stravy, infekcemi, parazity nebo základními zdravotními potížemi.
 4. Infekce močových cest: způsobují příznaky jako časté močení, namáhání, krev v moči nebo nehody v domácnosti.
 5. Onemocnění zubů: špatná zubní hygiena může u domácích zvířat vést k onemocnění dásní, hromadění zubního plaku a zubnímu kazu. Mohou způsobovat bolest, zápach z úst, potíže s příjmem potravy, a dokonce i poškození orgánů, pokud se neléčí.
 6. Ušní infekce: příznaky mohou zahrnovat výtok z uší, zarudnutí, otok a úporné škrábání.
 7. Artritida a problémy s klouby: starší zvířata mohou trpět artritidou, která způsobuje bolest a ztuhlost kloubů.
 8. Rakovina: příznaky rakoviny se mohou lišit v závislosti na postiženém orgánu, ale mohou zahrnovat ztrátu hmotnosti, letargii, ztrátu chuti k jídlu a bulky nebo otoky.
 9. Srdeční červivost: jedná se o závažné onemocnění způsobené kousnutím komárem, které běžně postihuje psy.

Když zvíře onemocní, je důležité vyhledat veterinární péči. Veterinární lékař zvíře vyšetří, v případě potřeby provede testy a stanoví vhodný plán léčby.

Majitelé domácích zvířat mohou pomoci předcházet nemocem tím, že budou svá zvířata udržovat v aktuálním stavu očkování, dodržovat správnou hygienu, udržovat výživnou stravu a zajišťovat pravidelné veterinární prohlídky.

Co dělat když zvíře skoná?

Tento případ je určen spíše pro pojištění proti úhynu, které si majitel musí také předem sjednat. Bohužel se nejedná o jedno a to samé pojištění.

Jak postupovat v případě, že zvíře zemře?

 1. informovat svého veterináře a nechat si vystavit úmrtní list
 2. písemně informovat pojišťovnu a přiložit kopii účtenky, úmrtního listu a nárokovat náhradu
 3. pojišťovna po obdržení dokladů, zaeviduje nárok pojistníka zvířete na zaplacení nákladů a bude s ním dále komunikovat
 4. vyplatí nárokovatelné položky (postupuje dle Všeobecných pojistných podmínek a Zvláštních pojistných podmínek)

Bohužel lidé, ani mazlíčci nejsou nesmrtelní, nicméně někdy takové situace přicházejí zcela nečekaně. Proto je dobré být také předem připraven a pojištění sjednat s předstihem. Majitel se pak nemusí v ničem omezovat a užívat si chvilky s mazlíčkem beze strachu.

Proč si sjednat pojištění domácího mazlíčka?

Existuje několik důvodů, proč může být pojištění domácích mazlíčků výhodné:

 • Finanční ochrana: pojištění domácích mazlíčků pomáhá kompenzovat náklady na neočekávané veterinární účty
 • Komplexní krytí: pojištění může pokrývat různé veterinární služby, jako jsou operace, léky, diagnostické testy a pohotovostní péče
 • Klid v duši: pojištění dává majitelům klid na duši, protože vědí, že mohou svým mazlíčkům poskytnout nejlepší možnou péči bez ohledu na náklady
 • Přístup k lepší péči: s pojištěním domácích mazlíčků lze být více nakloněný tomu vyhledat veterinární péči okamžitě místo odložení z finančních důvodů
 • Pomoc při sestavování rozpočtu: pojištění domácích mazlíčků umožňuje majitelům zvířat rozložit náklady na zdravotní péči svého mazlíčka v čase a zabránit tak velkým neočekávaným účtům
 • Další výhody: některé pojistné smlouvy nabízejí také krytí běžné wellness péče, očkování, čištění zubů a preventivní ošetření

Souhrnně řečeno, pojištění domácích mazlíčků poskytuje finanční ochranu, klid a lepší přístup k veterinární péči a zajišťuje, že majitel může svému mazlíčkovi poskytnout potřebnou lékařskou péči, když ji nejvíce potřebuje.

© 2024 abcpojisteni.cz | Nakódoval Leoš Lang